Novembra održani prvi kursevi iz higijene u Zaječaru.
1. marta otvorena je Sanitetska škola (Škola narodnog zdravlja), dok se na prostorima Jugoslavije još uvek vodio Drugi svetski rat. Obrazovane su bolničarke, dečije negovateljice, sestre nudilje i apotekarske pomoćnice.
30. jula osnovana Škola za lekarske pomoćnike, sa direktorom dr Božidarom Ivkovićem na čelu. Nastava se odvijala u jednoj od učionica današnje ŠOSO „Jelena Majstorović“.
Nakon promene pet adresa, škola je preseljena u jedno od krila nekadašnje gimnazije, danas OŠ „Ljuba Nešić“.
Škola je preseljena u novosagrađeni Srednjoškolski centar gde se i danas nalazi. Otvoren je i Odsek za laboratorijske tehničare.
Naziv škole je promenjen u Srednja medicinska škola. Otvoren odsek za sanitarne tehničare.
Otvoren je Odsek za akušerske sestre.
Škola ponela ime dr Ivka Đolovića, lekara iz Boljevca koji je poginuo u NOB-u.
Medicinska srednja škola sa ostale tri srednje škole postaje deo jedinstvenog Centra usmerenog obrazovanja „AVNOJ“.
Nakon rasformiranja Centra usmerenog obrazovanja, Medicinska škola ponovo počinje sa samostalnim radom.
Krajem novembra 1944. godine u Zaječaru su održani prvi kursevi iz higijene čiji su polaznici uglavnom bili omladinci i omladinke iz grada i okolnih seoskih naselja. Posle nekoliko meseci, prepoznata je potreba za postojanjem stalne Škole narodnog zdravlja. Sanitetska škola je počela da radi 1. marta 1945. godine, dok se na prostorima Jugoslavije još vodio Drugi svetski rat. Osnovni cilj otvaranja Škole narodnog zdravlja bio je obrazovanje nižeg i srednjeg kadra za zadovoljenje zdravstvenih potreba na području Timočke Krajine. Nastavnici su bili lekari-specijalisti iz Zaječara. Od uprave škole se tražilo da obrazuje „bolničarke, dečje negovateljice, sestre nudilje i apotekarske pomoćnice.“
Na predlog Ministarstva narodnog zdravlja, 30. jula 1948. godine, predsednik vlade Srbije potpisao je Rešenje o osnivanju škole za medicinske sestre u Zaječaru, koja je narednih nekoliko godina nosila naziv Škola za lekarske pomoćnike. Za direktora je postavljen dr Božidar Ivković, koji je tada vodio sanitetski kurs za ukazivanje prve pomoći vatrogasnim ekipama u preduzećima. Nastava se odvijala u jednoj od učionica predratne Ženske osnovne škole, danas zgrada ŠOSO „JelenaMajstorović“ i Muzičke škole. Jedno vreme, nastava se odvijala u zgradi današnjeg Omladinskog centra. Nakon promene pet adresa, prelaskom u zgradu stare Gimnazije 1952. godine nevolje sa adekvatnim prostorom donekle su ublažene. Od učenica se očekivalo da doprinesu zdravstvenom vaspitanju naroda i pomoći u borbi protiv neznanja, sujeverja i nadrilekarstva. Nastava se dugo godina izvodila verbalno, a tek su 1956/57. osnovani prvi kabineti – za negu bolesnika, mikrobiologiju, biohemiju, analitičku hemiju, stomatologiju i hematologiju, anatomiju i fiziologiju, akušerstvo, i fiziku i hemiju. Školska biblioteka formirana je 1954. godine,dok je 1957. godine otvorena dijetalna kuhinja.
Godine 1959. škola je preseljena u novosagrađeni Srednjoškolski centar u kome se i danas nalazi, kada je otvoren i odsek za obrazovanje laboratorijskih tehničara, a 1960. godine odsek za školovanje sanitarnih tehničara. Nakon ovih promena, naziv škole promenjen je u Srednja medicinska škola. Godine 1964. otvoren je odsek akušerskih sestara. Škola je 1973. godine ponela naziv dr Ivka Đolovića, lekara iz Boljevca, poginulog u NOB-u.
Teorijsku nastavu iz stručnih predmeta držali su honorarno lekari zaječarskog Medicinskog centra, vrsni stručnjaci i specijalisti. Kako mnogi izvore svedoče, bez njih i njihovog entuzijazma škola ne bi mogla ni početi, a ni opstati. Medicinsku školu su od samog početka pohađali učenici sa čitavog područja istočne Srbije pa i šire, od kojih je jedan deo stanovao u internatu, a drugi kod privatnih stanodavaca.
Crveni krst je bio najmasovnija organizacija u školi i u njegov rad bili su uključeni svi učenici i nastavnici. Članovi su skoro u svim selima opštine, kao i u školama i preduzećima, držali predavanja i kurseve o higijenskoj ishrani, prvoj pomoći, itd. U školi su bile aktivne brojne sekcije, kao što su literarna sekcija koja je izdavala časopis „Medicinar“, sekcija mladih marksista, biološka sekcija, sekcija ljubitelja francuskog jezika, ferijalna družina „Horizonti“, izviđačka četa „Vihor“, sportsko društvo i kulturno-umetničko društvo „Medicinar“.
U periodu od 1977-1987. godine, Srednja medicinska škola je sa ostale tri zaječarske srednje škole – Gimnazijom, Ekonomsko-trgovinskom i Tehničkom – činila jedinstveni Centar usmerenog obrazovanja „AVNOJ“. Nakon završene dvogodišnje Zajedničke osnove, škola je tokom naredne dve godine školovala kadar za medicinske sestre – tehničare na sledećim smerovima: vaspitnom, pedijatrijskom, laboratorijskom, akušerskom i stomatološkom. Nakon rasformiranja Centra usmerenog obrazovanja, nezavisna Medicinska škola je ponovo počela sa radom 1987. godine i danas obrazuje kadrove za sledeća zanimanja: medicinska sestra – tehničar, farmaceutski tehničar, pedijatrijska sestra – tehničar, ginekološko-akušerska sestra, i medicinska sestra – vaspitač.
IZVORI:
Žarko Milošević, Medicinska škola u Zaječaru 1948-1998. Zaječar, 1998.
Gimnazija i stručne škole u Zaječaru 1836/37–1986/87. Zaječar, 1987.
Zvanična internet stranica škole: http://www.medicinskazajecar.edu.rs/
Replika retko sačuvanog spomenika orijentalnog građevinarstva u Timočkoj Krajini koji je bio podignu...
Kada je izgrađena, Palata Rajkovića i Stajkovića bila je najviša zgrada u Zaječaru. U prizemlju pala...
Turska vodenica jedna je od najstarijih građevina u Zaječaru i dva puna veka mlela je žito žiteljima...
OŠ "Ljubica Radosavljević Nada" svečano je otvorena 7. septembra 1972. godine. Projektovala je arh....